A legrgebben tartott, tenysztett s Eurpba importlt dszpintyfaj. Knban mr 400 vvel ezeltt kitenysztettk a vad sznezettl eltr fehr sznvltozatt. Rendkvli madr. Szp, intelligens s rendkvl szvs. Tetszets klseje, mindig aclszeren fnyes s egysges tollazata az egyik legkedveltebb dszmadrr tette.
Elnevezst illeten tudni kell, hogy latin neve Lonchura oryzivora vagy Padda oryzivora, magyarul Rizspintynek nevezik. A magyar megnevezs a nmet nv tkrfordtsa, a nmetek ugyanis Reisfink-nek hvjk. Ezen a hrom nyelven viszonylag egysges a megnevezs, az angol szakirodalomban azonban szmtalan megszlts ltezik, gy pldul: Java Temple Bird, Java Rice Finch, Java Rice Sparrow, Rice Munia, Rice Bird, Paddy Bird, Java Sparrow etc... Taln ez utbbi tekinthet a legelterjedtebbnek a tenysztk kztt, illetve a szakirodalomban, de a kznyelv a magyarnak is megfelel jelents megnevezst, a Rice Bird-t hasznlja. Latin s angol neve (Padda, Paddy) rizst, hntolatlan rizst jelent. rdekessgknt elmondom, hogy az lhelyn: a jvai emberek "glathik"-nak nevezik.
Eredeti lhelye Indonzia szigetvilga, ezen bell is elssorban Jva, Bali, Szumtra s Borne szigetn terjedt el. Vlemnyem szerint az ember rgen tett akkora szvessget a termszetnek, mint mikor az eredeti lhelyrl akarva, akaratlanul, de a vilg klnbz pontjaira behurcolta ezt a kedves s szp madarat. Eredeti lhelyn kvl megtallhat, az elbb emltett okbl, mg Knban, Japnban, a Flp-szigeteken, Dlkelet-zsia ms orszgaiban, Kelet-Afrikban, az USA tbb llamban, gy pldul Floridban s Miamiban, de olyan helyeken is lnek kolnii, mint pldul Szent Ilona szigete, a Hawaii-szigetek vagy a Karcsony-sziget. A Kis-Szunda-szigeteken l a rizspintynek egy rokon faja, a barna rizspinty (Padda Fuscata). Ez a madr azonban hazjban is ritka. Az elmlt idszakban egyre tbb rizspinty-tenyszt tekinti kihvsnak ennek a madrnak a szaportst, gy egyre tbb helyen felbukkan, de tenysztse s beszerzse mg a mai napig sem egyszer.
A jvai verb eredete
A rizspintyet letmdja tekintetben gyakran hasonltjk az Eurpban, gy haznkban is elterjedt mezei- s hzi verbhez azon tulajdonsga miatt, hogy az emberlakta, vagy az ember ltal mvelt terleteket vlasztja lakhelyl. Az angolok, ahogy azt mr emltettem, Java Sparrow-nak szabadfordtsban, jvai verbnek is nevezik. Hatalmas csapatokba verdve tlti az v nagy rszt, csak a przs, fszekraks s fikanevels idejn l prosval. Tpllknak jelents rszt teszi ki a rizs, a gazdlkod emberek legnagyobb sajnlatra, ugyanis arats eltt, rsekor hatalmas seregeik lepik el a rizsfldeket, ahol tetemes krokat okoznak. Ebben az idszakban szinte egyetlen tpllkuk a rizs.
A nagyobb, zmk test pintyflk kz tartozik. Testhossza, csrtl a farokig 14 cm. Termszetesen ezen faj pldnyai kztt is nagy eltrsek lehetnek. Vannak olyanok, melyek nem sokkal nagyobbak a Zebrapintyeknl, de ugyanakkor vannak 15-16 cm-t is elr pldnyok.
A rizspinty sznvltozatai
A klnbz sznvltozatok mindegyikre jellemz, hogy tollnak mintzata mindenhol lesen elvlik. Az eredeti vad sznezet madarak fejt csuklyhoz hasonl formban, koromfekete, fnyes tollsipka bortja, melyen ers kontrasztot jelent a ktoldali hfehr pofafolt. A nagy mret fehr foltok alakja, ha nagyon akarjuk s kell asszocicis kpessggel vagyunk megldva, rizsszemekre is emlkeztethet minket, st nmelyek a madr nevt is ezen fehr folt, rizsszemre emlkeztet alakjnak tulajdontjk. A rizspinty sznvltozatainak kialakulsrl bvebben ITT olvashatsz
A madr testnek nagy rszt, gy a htt, a szrnyait s a mellkast a fentiekben emltett egysges fnyes szrke tollruha fedi, mely normlis esetben mindig rendezett, gy knnyen felfedezhetjk, ha madarunk beteg, vagy rossz a kzrzete. Ellenttben pldul az Ezstcsr pinttyel, mely tollazatt napkzben is llandan felfjva tartja, amint egy percre is megpihen, a Rizspinty fnyes pnclja csak ritkn bomlik meg, esetleg, ha a madr nagyon elbbiskolna a dlutni melegben.
Hasnak als tjka a mellkastl, a farktollakig, barnsbl a fehrbe vlt. A tollak itt is mindig rendezettek. A farktollak feketk, a madr ltalban zrva tartja ket. Megfigyelhet, hogy mikor a kalitka rcsn kapaszkodik, gyakran szttrva farktollait, tmasztkul hasznlja ket. A dolog praktikumt nem vonom ktsgbe, de kell mennyisg lrddal prbljuk ezt a pozcit megvonni tle, mert teljesen szlksra tri a tollait.
Testnek szaruval bortott rszei is nagyon jellegzetesek. Erteljes, mondhatnm durva s vaskos csre a hegytl a tvig fehrbl az lnk pirosba vlt. Ers, testnek mrethez kpest nagyra ntt, csrvel a kemnyebb magvakat is meghntja. Azt hiszem ez a madrknk egyik legmeghatrozbb ke, de nem szabad figyelmen kvl hagynunk a pintyflktl szokatlan vaskos lbakat s a szemt krlvev piros gyrt sem, mely a hmeknl sttebb s pozsgsabb.
Hogyan tartsuk?
Megoszlanak a vlemnyek, hogy milyen formciban a leghelyesebb, vagy legeredmnyesebb a rizspinty tartsa. Emltettem mr, hogy ez a madrka, akrcsak a Magyarorszgon oly elterjedt mezei verb, az ember kzelsgt keresi s fkppen a vrosok, lakott teleplsek krl tallhat. Egyrszt ezrt, msrszt, hogy az ember mr vszzadok ta tenyszti, tartsa s szaportsa nem okoz gondot, hasonlan a zebrapintyhez, a rizspinty is domesztikldott.
A termszetben hatalmas csapatokba verdve tlti az v nagy rszt, csak a przs, fszekraks s fikanevels idejn l prosval. Ez a jellemvonst madrhzi krlmnyek kztt is meg lehet figyelni. Magyarorszgon a nyri idszakban, a szaporodsi idszakban a prok, ha nem egytt ldglnek egy gon, akkor az csak annyit jelenthet, hogy valamelyikk pp a tojsokon l. Ebben az esetben is az a jellemz, hogy a fszkel madrka prja folyamatosan a fszek krl tstnkedik, ha el is hagyja azt, csak gy, hogy az jl lthat maradjon szmra, ha meg kellene vdenie a prjt vagy a fszket. Ezzel ellenttben a tli idszakban, br ekkor is felfedezhetek a prok, finoman szlva, nem jellemz a nyrihoz hasonl ragaszkods.
Nem bntja a kisebbet!
Maradva tovbbra is a madrhzban, sokat hallottam arrl, hogy flve tartjk kisebb madarakkal egytt s amennyiben trsas-volierben gondolkodunk, inkbb szvmadarakkal vagy pldul szalagpintyekkel rdemes egytt tartanunk. Hangslyozom, hogy az n tapasztalatom homlokegyenest ms. Volt olyan eset, mikor klt rizspinty prok kztt volt 12 db ezstcsr pintyem, amelyek nha mg a 11 cm-t sem rik el, mgsem volt plda torzsalkodsra. A zebrapintyeket sem bntottk soha, st volt hogy sszebjva ldgltek. Termszetesen a fszeknek kzelbe sem engedik az idegen madarakat, legyen az a fajtrsuk vagy sem. A bks egyttls felttele termszetesen, hogy madrhzunk kellen nagy legyen, amennyiben ez nincs meg, nagyon kell figyelnnk a helyes ltszmra, ugyanis ngy-t pr esetben, ha nincs elg helyk, mr kialakulhat az a fellls, hogy csak a legersebb pr rak fszket. Ezt a gondot gy is elkerlhetjk, hogy azonos magassgban, de ms-ms irnyban helyezzk el a fszkeket. Ettl fggetlenl a ltszmra is figyeljnk.
Elvan a kalitkban
A kalitkban tartott madarak viselkedst gyakorlatilag olyannyira befolysolja az ember, hogy nem minden jellegzetes karakter figyelhet meg. Nagyon jl alkalmazkodik a kisebb kalitkkhoz is, de felhvom a figyelmet, hogyha egszsges madarakat akarunk, amik mg szaporodni is kpesek, akkor legalbb egy 65 cm hossz, 50 cm magas s 45 cm szles kalitkra lesz szksg. Azok a tenysztk, akik kizrlag kalitkban tenysztik a rizspintyet, sohasem hasznlnak 85x50x50-nl kisebbet. Ez a legmegfelelbb mret a tenysztshez. Az elbb emltett kisebb kalit, inkbb csak azoknak ajnlott, akik laksban, hobbillatknt tartjk.
Kzzel is nevelhet
Sokan nem is tudjk, hogy a papagjokhoz hasonlan a rizspintyeket is nevelik kzzel s tartjk jtkos hzillatknt. Nem lltom, hogy elterjedt, de mindenkppen rdekes. Az interneten keresztl szereztem rla tudomst. Egy angol s egy hawaii hzaspr is rszletesen lerta, hogyan kell pr napos kortl kzzel etetni s nevelni a fikkat, hogy azok teljesen kzhez szokjanak. Lersaik alapjn ktrnknt kell etetni ket, pontosabban ktrnknt kell ellenrizni, hogy mennyi elesg van mg a begykben s, ha szksges megetetni. Amg a tollaik nem kezdik elfedni a testket, ami krlbell a kelst kvet msodik ht vgn kvetkezik be, felttlenl szksges fteni a fszket.
Alaptpllka: hagyomnyos pintyelesg
Tpllkul a hagyomnyos pintyelesget adom, teht srgakles, vrskles, fnymag, muharmag, ezen kvl, pedig az elmaradhatatlan rizs. Esetenknt kiegsztem egy-kt zacsk kanri elesggel, hogy mg vltozatosabb legyen.
n gy lltom ssze a magkeverket, hogy abban 3 rsz srgakles, 1 rsz vrskles, 1 rsz fny- s 1 rsz muharmag legyen.
Rizsbl nem egszen egy rszt teszek hozz. Van, aki rizst csak a szaporodsi idszakban s akkor is csak fve ad neki. n egsz vben adom neki, de a szaporodsi idszakban n is megfzm a fikk miatt. Vltoz, hogy hntolt vagy hntolatlan rizst adok a madaraimnak, mindkettt szvesen fogyasztjk.
Tykhr s pitypang
A magokon kvl nagyon szereti a zldsgeket, gymlcsket, gy pldul a rpt aprra reszelve, az almt felkockzva, vagy saltalevelet, sskt, spentot. Szeretik mg a tykhrt, a gyermeklncfvet, s a klnbz vadon ntt fvek kalszait, mg zld llapotban.
A szaporodsi idszakban nlklzhetetlen a lgyelesg adsa. A szaporodsi hajlam erstsre, a tojsok rendes fejldshez s a fikk egszsges fejldshez nlklzhetetlen a lgyelesg folyamatos biztostsa, a mestersges krlmnyek kztt. Ezen elesg azokat az alapvet svnyi anyagokat, vitaminokat, fehrjket ptolja, melyek az llat termszetes lhelyn nllan is megszerez. A lgyelesget a szaporodsi idszakot krlbell 1 hnappal megelzen kezdjk el adni napjban egyszer. A lgyelesg legfontosabb sszetevje a fehrje, ezrt az elesget mindig frissen kell elksztennk.
A srgarpa-reszelvel lereszelnk kt lehjazott tojst, srgarpt s sephia csontot. A kt tojs hjt mozsrral sszetrjk s szintn a reszelkhez adjuk. A tojshjat gy tudjuk knnyebben sszemorzsolni, ha eltte pr percre mikrohullm stbe tesszk. Egy evkanl olajat is adjunk hozz, mert ez nagyon fontos a knnyebb tojsraks elsegtsre. Vgl az egszhez adjuk hozz a zsemlemorzst, vagy a elregyrtott lgyelesget s ezt az egszet jl keverjk ssze. A Rizspintyek esetben n ehhez adom hozz a puhra fztt rizst is, de ez kln is adhatjuk nekik. Egybknt a ftt rizst leszmtva megegyezik a tbbi madrnl hasznlatos keverkkel.
Fontos kiegsztje tpllkuknak, a klnbz msztartalm eledelek, gy az aprra trt tojshj vagy a sephia csont. Ezeket a lgyelesggel, vagy kln is lehet adni.
A nemek megklnbztetse
A nemek megklnbztetse nem egyszer feladat. Vannak biztosnak mondott elmletek, de mindezek ellenre sem egyszer. A csr, a szemgyrk, a hang, a pofafolt, a fej- s testforma mind rulkod lehet. Az esetek tbbsgben ezen jegyek egyttese adja a pontos vgeredmnyt.
A szemgyr a hmeknl sokkal erteljesebb, pozsgsabb, lnkebb szn. A csre a hmnek szintn vaskosabb, pirosabb s, ami a legfontosabb, hogy kicsit rvidebb, tmzsibb, mint a toj. A toj csre inkbb hosszks s a csr als rsznek V-alakja kevsb erteljes.
Vannak olyan rsok, melyek azt lltjk, hogy a madr fehr pofafoltja alapjn meg lehet llaptani a madr nemt, mgpedig az alapjn, hogy a tojnak vkonyabb, hosszksabb, mg a hmnek teltebb a foltja. Szerintem nem igazn alkalmas ez a mdszer a nemek megklnbztetsre, de van, aki erre eskszik.
Fontosabb ennl a fejforma. Ezt a mdszert csak akkor tudjuk igazn jl alkalmazni, ha tbb madr van az adott helyisgben vagy a kalitban, ugyanis sszehasonltva, a kt madarat egytt ltva fedezhetjk fel a klnbsgeket, vagy azonossgokat. A hmek feje laposabb, mint a tojk. Ez elssorban abbl addik, hogy a hmek vaskos csre miatt a fej egsze nem olyan szpen velt, inkbb laposnak tnik.
Nem operanekes
A hangrl annyit, hogy jl megszokott mdon a hm nekel, de: a aizspintyeknek nem tl szp az neke, nem neveznm csicsergsnek, pontosabban nem a hangjrt tartjuk. Szval igaz, hogy csak a hmek nekelnek, de vannak olyan pldnyok, melyeknek nek-tehetsge mg az tlagosnl is kevesebb, gy nem klnl el tlsgosan a tojk pittyegstl. Akkor lehet a hm nekhangjt kszpnznek venni, ha ltjuk az nekkel egytt lktet, ringatz udvarlst is.
Sajt tapasztalatom szerint a toj egyedek - ellenttben pldul a kanrikkal - vkonyabb alkatak. Mikor az kzbe vesszk a madarat egybl rzkelhet a klnbsg. Mg a hmek vaskosabbak, addig a tojk trkenyebb, vkonyabb alkatak.
Szaportsa
A rizspinty laza szerkezet fszket pt. n a hullmos papagjoknak gyrtott 18cm x 18cm x 20cm-es fbl kszlt fszekdobozt hasznlom, de alkalmas a hasonl mret ell flig nyitott fszekdoboz is. Durva fszlakat, illetve sznaszlakat hasznlnak, de sokan adnak nekik kkuszrostot, illetve krlbell fl centimteres szlessgre vgott jsgpaprcskokat. Ezekbl tudja megpteni bellrl gmb alak zrt fszkt, mely minden pr esetben egy kicsit eltr. Minden prra jellemz egyfajta ptkezsi md.
A fikk vedlse krlbell 3-6 hnapos korukig eltarthat. Ekkorra vlnak madaraink ivarrett, ha azonban egszsges s szp madarakat akarunk, mind a szlk, mind a fikk tekintetben, akkor 11 hnapos koruk eltt nem fogjuk az egyedeket tenysztsbe. A kifejlett s ivarrett madarainkat a kzs helyisgben elhelyezve, legyen az kalitka, vagy rpde, krlbell 3 ht utn szmthatunk eredmnyre, ami 6-7 hfehr tojst jelent. Elfordul, hogy a tojsok szma elri a 8-at, s az sem ritkasg, ha csak 4-5 tojst raknak.
A tojsokon a toj s a hm 15 napig kotlik, majd a kikelt fikkat 4 htig kzsen etetik a fszekben. 4 ht utn a kicsik teljesen kitollasodva hagyjk el a fszket, de oda mg hetekig vissza-vissza trnek estnknt. Ekkor a szlk mg krlbell 2 htig etetik ket.
Ne vlasszuk rgtn kln ket!
Fontos, hogy a fikk ne kerljenek egybl elklntsre a szlktl, mert nagyon fontos a kirepls utni tanul-folyamat. Fontos, hogy a fikk lssk szleiket, illetve madrhz esetn a kolnia tbbi tagjt tpllkozni, mert gy alakul ki bennk az, hogy hogyan s, hogy mit egyenek, ehetnek meg. Ezen tanulsi folyamat nlkl, a tl hamar elvlasztott madarak nem fognak kielgten tpllkozni, lesovnyodnak s hamar elpusztulnak.
A kireplt fikk tollazata egszen ms, mint szleik. A vad sznezet madarak fiatalon barns-szrksek s a hasuk valamivel vilgosabb. A mellkasukon halovny cskok vannak, de nem meghatrozak. A lbak vilgosak, a csr fekete. A fiatal rizspinty farktollai sokkal rvidebbek, mint a kifejlett egyedek.
Ahogy azt mr emltettem, a fiatalok kisznezdse, a tbbi pintyflhez kpest sokig tart. Azt hiszem a tenysztk taln ezrt nem rszestik elnyben. Volt olyan pldnyom, amelyik msfl hnapos korra mr fekete sisakot viselt, viszont a ksnyri vagy szi fikk ltalban csak mrcius-prilis krnykn fejezik be a vedlst. -dr. Csert Gyula fordtsa-