Pennant - papagáj
Platycercus elegans
Elterjedése: Délkelet - Ausztrália, Kelet - Ausztrália. A Norfolk - szigetekre Lord Howe telepítette.
Jellemzői: kb 36 cm hosszú.
A hím színe főként piros, arcfoltja - és csíkja kék, szárnya és farka kék, háta tollai feketével szegélyezettek. A nőstények színezete megegyező a hímekével, de háttollaikon a feketeszegély szélesebb. A fiatal példányok színe jellemzően zöld, csak a fejük elülső része piros, arcfoltjuk kék, piros szegéllyel, hasuk piros.
A platycercus fajokat színpompás tollazatuk miatt kedvelik, a gyakorlatlan megfigyelőnek is hamar feltűnnek. Csodálatosan mutatnak a parkokban, házak körüli kertek zöld gyepén élelmet keresgélő madarak. Általában 4 - 6 - an, kisebb csoportokban élnek. A fiatal madarak maguk alkotnak nagyobb csoportokat. A pennan - papagájok Ausztrália nedvesebb területein élnek. Kedvelik az erdőket, az erdők széleit. Szívesen keresik fel a gyümölcsösöket, ahol megdézsmálják az almát, körtét, szilvát, cseresznyét és más gyümölcsöket. A pennan - papagájok táplálkozási szokásait kutatva kiderült, hogy nagy mennyiségben fogyasztanak rovarlárvákat, az évszaktól függően a lárvák akár 50 %-át is jelenthetik.
A pennan - papagájok szeptember és január között költenek, átlagosan 6 fiókát nevelnek fel.
A pennan - papagáj a legkedveltebb nagy papagáj, népszerűségét leginkább élénk színeinek köszönheti. A nagy testű madár szívesen repül, de sokat tartozkodik a talajon is.
Tartásánál nem szabad megfeledkezni arról, hogy nagy méretű, szabad térre van szüksége. Ezt a fajtát nem ajánlott kalitkában tartani.
A pennan - papagáj általában jó kapcsolatot alakít ki az emberrel könnyen megszelídül. Szívesen tornázik gondozója vállán, hátán, élvezi a játékot.
Ezeket a papagájokat párban szokták tartani. Elképzelhető azonban, hogy az egymagában tartott pennan - papagáj még szorosabban kötődik gondozójához.
Bár ez a papagáj kimondottan nagy testű fajta, hangja mégsem kellemetlenül harsány. Csak ijedt rikoltásának van fémesen metsző hangja.
Intenzív tenyésztése az utóbbi években mutációk kialakulásához vezetett. Így alakultak ki az ún. kék, sárga és fehér pennan - papagájok.
Forrás: Dieter Hoppe - Papagájok |