
(Thomas Arndt: Lexicon of Parrots)
Rendszertani besorols:
PAPAGJFLK --- Valdi papagjok --- Fut- v. ugrlpapagjok
(PSITTACIDAE --- Psittacinae --- Cyanoramphus)
Egyb magyar nevek: Kecskepapagj
Angol neve: Red-fronted Parakeet
Latin neve: Cyanoramphus novaezelandiae
(jelenlegi, illetve korbbi elnevezsek)
Nmet neve: Ziegensittich
Szrmazsi hely: j-Zland s a krnyezõ szigetek
tlagos letkor: 6 - 10 v
Testnagysg (Fejtettl farokvgig mrve) : 27 cm
Ivarrettsg: 1 ves korban
Nemek megklnbztetse: A tojk kisebbek, a fiatal madarak fejn a vrs folt kisebb, farkuk rvidebb, riszk halvnybarna.
Fszkeltets: 20 x 20 x 35 cm-es mretû faod. A prnak szksge van a tbbi madr sztnzõ kzelsgre, ezrt csak kolniban tartott madarak esetben szmthatunk sikeres tenysztskre. Szapora faj, ltalban vente ktszer is klt. Tbbszr klteni nem hagyjuk, mert ez mr nagyon megviseln a tojt. Tbb ven keresztl is hajland klteni.
Tojsok szma: 4 - 9
Kotlsi id: 20 nap
Kireplsi id: 35 napos korban.
Etets: a II. sma szerint (lsd: Tarts, idomts), sok zldsggel, gymlccsel, lgyelesggel.
Tarts, elhelyezs: Kifejezetten mozgkony madr, ezrt j, ha nagy mozgsteret biztostunk szmra. Az idelis a 3,5 x 1 x 2 m mretû volier, melyben fagymentes helyen ttelel. A kalit rcsain, illetve az ugrplckon rendkvl gyorsan kpes szaladglni anlkl, hogy csõrvel kapaszkodna. A kalit / volier aljt ennl a fajnl gyakrabban kell takartani, mivel szeret kapirglni (mint a tykok), s a lehullott magvak stb. kztt turklni, miltal knnyebben fertõzõdhet. Csemegkkel gyorsan kezess tehetõ, szeld bartsgos papagj vlhat belõle.
Egyb tudnivalk: Eredeti lõhelyn nagy csapatokat alkotva sk vidki erdõsgekben l. Tpllka gymlcsk, magvak, bogyk, virgok. Mivel nem vetette meg az ember ltal ltetett kultrnvnyeket sem, ezrt sokig ldztk, irtottk, mg mr a kipusztuls fenyegette. Ekkor azonban az j-zlandi kormny krsre madrkedvelõk segtsgvel nagyarny visszateleptsi program vette kezdett, mely hatsra a fajt sikerlt megmenteni. Nem flnk, inkbb kvncsi termszetû, rpte gyors, kiss hullmz jellegû. ltalban oktber - december kztt klt, faregben, vagy sziklahasadkban, de akr fldben, vagy fûcsom alatt lvõ regben is.
A fajnak a trzsalakon kvl mg 7 alfaja van:
Cyanoramphus
- n. chatamensis: Chatham-szigeti kecskepapagj, a trzsalaknl nagyobb (28 cm), az arc krnyke smaragdzld, a has srgsabb, a lbak szrkk, vagy sttszrkk.
- n. cooki: Norfolk-szigeti kecskepapagj, a trzsalaknl jval nagyobb (31 cm).
- n. cyanurus: Kermandec-szigeti kecskepapagj (Kermandec-Ziegersittich), a trzsalaknl nagyobb termet (29 cm), tollazata kevsb srgs, fleg a hason s a melltjkon, az eveztollak kkesek, a farktollak fels oldala kkeszld.
- n. erythrotis: Macquarie-szigeti kecskepapagj, a trzsalaknl nagyobb (30 cm), a has tollai jval srgsabbak mint a trzsalak, az eveztollak kkje spadtabb s zld jegyek is felfedezhetk rajtuk,
- n. hochstetteri: Antipoden-szigeti kecskepapagj, a trzsalaknl nagyobb (30 cm), a has tollai spadtabbak, vagy srgsabbak mint a trzsalak, a homlok, a korona, valamint a testfoltok narancssrgk, az eveztollak halvnykkek.
- n. saisseti: j-kalednia-i kecskepapagj, a trzsalaknl kisebb (26 cm), az arc s a has tollai sokkal srgsabbak, a korona vrse halvnyabb s vilgosabb.
- n. subflavescens: Howa-szigeti kecskepapagj, a trzsalaknl jval nagyobb (32 cm), a has tollai sokkal srgsabbak, az arctollak szintn, a piros korona kevsb kiterjedt.
Itt emltem meg a hozz nagyon hasonl Ugrl papagjt (Cyanoramphus auriceps) mely kecskepapagjtl annyiban tr csupn el, hogy a fejtetõn piros folt helyett narancssznû tallhat. Ennek a fajnak az egyik alfaja szigoran vdett (CITES I.), ez a C. a. forbesi nvre hallgat.
Felhasznlt irodalom: Dr. Romhnyi Attila: A Fld papagjai, Lengyel Tibor: Madrbart lexikon, Thomas Arndt: Lexicon of Parrots
|