Mozambiki csicsörke leírása
Madarunk közeli rokonságban áll a kanárimadárral (Serinus canaria, nevezhetnénk akár kanári-szigeteki csicsörkének is) és a hazánkban is költő csicsörkével (Serinus serinus, talán helyénvalóbb lenne az európai csicsörke elnevezés).
A törzsalakhoz tartozó (S. m. mozambicus, túlnyomó többségben ezt az alakot importálták Európába) hímeknek élénksárga tollazat díszíti a torkát, mellét, hasát, a homlokát, a szeme fölötti hosszú szemöldöksávját, a pofafoltját és a farcsíkját. Halványan sávozott dolmánya és háta olajzöld színű. A feje tetejét, a tarkóját, a szemsávját és kantárát szűrkés mák-kék színű fedőtollazat borítja. A fejtetőn feketés sötétszürke, szaggatott, vékony csíkozás látható. A fején mindkét oldalt egy-egy feketés sáv húzódik a csőre alsó kávájától lefelé. Ez az úgynevezett bajuszsáv. Mintha harcsabajuszt viselne. Ez egy kissé talán morcosabb külsőt kölcsönöz ennek az alig tizenöt grammos, 12 cm hosszú kismadárnak. A szárny és farkatollai sötétbarnák sárgás szegéllyel. Nyitott szárnyain kitűnik két, keskeny, rövid sárgás színű szárnycsíkja. Az idősebb hímek testoldalán bohókásan szétállnak a pehelytollak. Az írisze sötétbarna, a csőre és a lába világos barnás hússzínű, a csőr felső kávája kissé sötétebb árnyalatú.
Az ivarérett tojók jól megkülönböztethetőek a hímektől, ugyanis elegáns nyakláncot hordanak, amely egyedülálló nemi bélyegnek tekinthető a természetben. A mellükön egy szürkésfekete foltokból álló sáv húzódik keresztül, amely egyfajta arisztokratikus megjelenést nyújt nekik. Összhatásában a tompább sárga színezetű tollazatot viselnek a tojók, nem olyan élénk színűek, mint a hímek.
A juvenilis madarak inkább a tojókra hasonlítanak. Tollazatuk sárgája még a tojókénál is fakóbb, mellükön piszkossárga foltok figyelhetők meg. Nemüket csak az adult tollazatba történő átvedlés után lehet egyértelműen meghatározni. A hímek éneke a legbiztosabb ivari bélyege az immatur egyedeknek.
Mozambiki csicsörke élőhelye
A mozambiki csicsörke a Szaharától délre szinte mindenütt előfordul Afrikában. Kifejezetten a száraz szavannás területeket kedveli, de előfordul erdős vidékeken és mezőgazdasági területeken is. Betelepítették a Mauritiusra, Seychelle- és Hawaii szigetekre, valamint Puerto Rico-ba. A BirdLife International szerint a "Legkisebb Törődés" Vöröslistás Kategóriájába sorolható már 2004 óta (IUCN Red List Category: LC, Least Concern). Globális előfordulási területe igen nagy, közel 9500000km2. A teljes populáció nagysága nincs felmérve, de feltehetően igen nagy, mivel az elterjedési területén közönséges fajnak mondható (Fry and Keith 2004). A populáció nagyságának változási tendenciája sincs felmérve, de feltehetően nem közelíti meg az "IUCN Red List" által definiált csökkenési kritérium küszöbszintjét (a csökkenés több mint 30%, 10 éven vagy 3 generáción belül). Habár 1985 óta több, mint 2600000 vadon befogott madár van bejegyezve a nemzetközi kereskedelemben (UNEP-WCMC CITES Trade Database, 2005 január).
|
|
Alfajok
S. m. mozambicus:
Alternatív latin nevek: S. m. ictera, Serinus icterus songeae, S. m. madaraszi, Serinus madaraszi, S. m. songeae, S. m. gertrudis, Fringilla mozambica, Fringilla ictera, Ochrospiza mozambica,
Elterjedési területe: Kenya és Mozambik közötti térség
Jellemző külső jegyek: fejtető szürkés mák-kék színű, a bajuszsáv fekete
S. m. barbatus:
Alternatív latin nevek: S. m. pseudobarbatus, Serinus pseudobarbatus, Crithagra barbata
Alternatív angol név: Uganda Yellow-fronted Canary
Elterjedési területe: Szudán és Kenya közötti térség
Jellemző külső jegyek: a fején nyoma sincs a szürke színnek
S. m. caniceps:
Alternatív latin nevek: S. m. hartlaubii, Linaria caniceps, Crithagra hartlaubii
Alternatív angol név: Senegal Yellow-fronted Canary
Elterjedési területe: Szenegál és Kamerun közötti térség
Jellemző külső jegyek: a tojó apró foltocskákból álló nyaklánca világos szürke színű, a fejtető halványszürke színű
S. m. gommaensis:
Elterjedési területe: Etiópia
S. m. granti:
Elterjedési területe: Mozambik és a Dél Afrikai Köztársaság közötti térség
Jellemző külső jegyek: a tojónak alig kivehető a nyaksávja, a hímnek világosszürke a bajuszsávja
S. m. grotei:
Alternatív latin név: S. m. aurifrons
Alternatív angol név: Sennar Yellow-fronted Canary
Elterjedési területe: Szudán és Etiópia
Jellemző külső jegyek: a tojónak kettős nyakszalagja van, hím világossárga rajzolatot visel a fején, a bajuszsáv palaszürke
S. m. punctigula:
Alternatív angol név: Cameroon Yellow-fronted Canary
Elterjedési területe: Kamerun
Jellemző külső jegyek: fehér áll és torok
S. m. samaliyae:
Alternatív latin név: S. m. intensus
Elterjedési területe: Kongó és Zambia közötti térség
S. m. santhome
Alternatív angol név: Sao Tome Yellow-fronted Canary
Elterjedési területe: Sao Tomé szigete
Jellemző külső jegyek: a fejtető szürkésbarna színű
S. m. tando
Alternatív angol név: Angola Yellow-fronted Canary
Elterjedési területe: Kongó és Angola közötti térség
S. m. vansoni
Elterjedési területe: Angola, Namíbia és Zambia által határolt térség
Mozambiki csicsörke viselkedése
Merész, élénk, energikus, kíváncsi természetű madárkák a mozambiki csicsörkék. Gyors röptük, jó manőverező képességűk nagyobb volierben bontakozik ki. Kapcsolattartó hangjuk egy rövid "csip", néha duplán "csip-csip". Életerős éneke általában magas hangokból álló dallamok füzére, melyet gyakran kanárira emlékeztető trillák is tarkítják. Legalább tíz-tizenkét motívumot fedeztem fel madaraim nótájában. Van köztük, például hívogató, válaszoló, területbirtokló és természetesen udvarló motívum is. Általában csak a hím énekesmadarak énekelnek, de a mozambiki csicsörke tojók a beszédesebb fehérnépek közé tartoznak, de a repertoárjuk csak egy-két motívumból áll. Párzási időszakban sokkal intenzívebben énekelnek az udvarló lovagok, mint az egyedül tartott magányos hímek, akik viszont szinte egész évben folyamatosan énekelgetnek.
Nem javasolt több pár elhelyezése egy légtérben. Esetleg békésebb díszpintyfélékkel (zebrapinty, sirályka stb.) összezárható; pintyfélékkel (kanári, szürke csicsörke stb.) összeférhetetlenség léphet fel, különösképpen költési szezonban. Ez nem csak a hímekre értendő, a tojók is kifejezetten agresszívakká válhatnak ilyenkor. A természetben költési időszakban párokban, familiáris csoportokban élnek, téli időszakban nagyobb, 20-30 egyedből álló csapatokban kóborolnak. Fogságban akár 15 évet is megélhetnek.
Tartása
Alapvetően könnyen, speciális igények nélkül tartható, szívós, nem különösebben kényes madarak ezek a mozambiki csicsörkék. Nagy mozgásigényük miatt az elhelyezésük tágasabb kalitkában, volierben javasolt. Áprilistól novemberig kerti röpdében is tartható.
A mozambiki csicsörkék magevő madarak, ami azt jelenti, hogy táplálékuk alapját különböző magvak jelentik (kölesfélék, fénymag, muharmag). Azonban a madarak igényelnek ezeken kívül olajos magvakat is (négermag, kender). Standard kanári és pinty magkeverék adható nekik egy-egy arányban összekeverve szélesebb etetőtálkában tálalva, hogy jobban tudjanak a magok közt válogatni. Ezt érdemes kiegészíteni még egy kis kendermaggal és négermaggal (ezekkel csínján kell bánni, mert szinte habzsolják és mivel ezek olajos magvak, könnyen elhízhatnak tőle a madaraink), muharmaggal valamint egy kis étkezési mákkal. A fürtös kölest is nagyon szeretik. Kapjanak még alma-, kígyóuborka szeletet, édes paprikacsumát, saláta-, tyúkhúr-, gyermekláncfű levelet. A különböző gaznövények bugáiban lévő félérett magokat is nagyon kedvelik (pl.: útifüvek, disznóparéj stb.). A tojásos lágyeleség is nélkülözhetetlen a változatos táplálásukhoz, amely általában főtt tojásból és egzótás granulált lágyeleségből áll egy kis mézzel és szépiareszelékkel megfűszerezve. A csíráztatott pintymagkeveréket is előszeretettel fogyasztják.
Tenyésztése
Tenyésztésükhöz először is természetesen nélkülözhetetlen egy összehangolt 1-6 éves pár. Ez azt jelenti, hogy azonos évszakban jöttek a világra, így azonos ritmusban ketyeg a biológiai órájuk. Én speciel jobban kedvelem a hazai természetes viszonylatokhoz igazodott csicsörke tenyész-szezont (április-augusztus), de az csak olyan domesztikálódott egyedeknél lehetséges, amelyek már átálltak erre a ciklusra, mert a természetes körülmények között Afrikában a szeptembertől márciusig terjedő időszakban költenek. A természetben nyitott fészekben költenek a mozambiki csicsörkék. A fészket a hím és a tojó egyaránt építik. Általában 3-4 tojásból áll egy fészekalj. Az inkubációs idő 13-14 nap. A fészket a tojó üli, de a fiókanevelésbe a hím is aktívan kiveszi a részét. A fiókák 17-20 napos korukban hagyják el a fészket. Ezután még körülbelül két hétig etetik a szülők őket, de ezalatt már rálépnek az önállósodás útjára. Mesterséges körülmények között a kevés fészekanyaggal előbélelt, nyitott kanári fészekkosarakat előszeretettel igénybe veszik. Fészekanyagként fűszénát és kis papírvatta- vagy papírzsebkendő darabkákat kínálhatunk fel nekik és némi lószőrt. A költési időszak kezdetén gyakrabban kapjanak tojásos lágyeleséget, zöldeleséget és csíráztatott magokat. A tojásrakáshoz elengedhetetlen a szépiaváz, a fiókaneveléshez pedig a lisztkukacok, amelyekből naponta több mint egy tucatot is elfogyaszthatnak.
Forrás: IDRE.hu |