Mozambiki csicsrke lersa
Madarunk kzeli rokonsgban ll a kanrimadrral (Serinus canaria, nevezhetnnk akr kanri-szigeteki csicsrknek is) s a haznkban is klt csicsrkvel (Serinus serinus, taln helynvalbb lenne az eurpai csicsrke elnevezs).
A trzsalakhoz tartoz (S. m. mozambicus, tlnyom tbbsgben ezt az alakot importltk Eurpba) hmeknek lnksrga tollazat dszti a torkt, mellt, hast, a homlokt, a szeme fltti hossz szemldksvjt, a pofafoltjt s a farcskjt. Halvnyan svozott dolmnya s hta olajzld szn. A feje tetejt, a tarkjt, a szemsvjt s kantrt szrks mk-kk szn fedtollazat bortja. A fejtetn fekets sttszrke, szaggatott, vkony cskozs lthat. A fejn mindkt oldalt egy-egy fekets sv hzdik a csre als kvjtl lefel. Ez az gynevezett bajuszsv. Mintha harcsabajuszt viselne. Ez egy kiss taln morcosabb klst klcsnz ennek az alig tizent grammos, 12 cm hossz kismadrnak. A szrny s farkatollai sttbarnk srgs szegllyel. Nyitott szrnyain kitnik kt, keskeny, rvid srgs szn szrnycskja. Az idsebb hmek testoldaln bohksan sztllnak a pehelytollak. Az risze sttbarna, a csre s a lba vilgos barns hsszn, a csr fels kvja kiss sttebb rnyalat.
Az ivarrett tojk jl megklnbztethetek a hmektl, ugyanis elegns nyaklncot hordanak, amely egyedlll nemi blyegnek tekinthet a termszetben. A mellkn egy szrksfekete foltokbl ll sv hzdik keresztl, amely egyfajta arisztokratikus megjelenst nyjt nekik. sszhatsban a tompbb srga sznezet tollazatot viselnek a tojk, nem olyan lnk sznek, mint a hmek.
A juvenilis madarak inkbb a tojkra hasonltanak. Tollazatuk srgja mg a tojknl is fakbb, mellkn piszkossrga foltok figyelhetk meg. Nemket csak az adult tollazatba trtn tvedls utn lehet egyrtelmen meghatrozni. A hmek neke a legbiztosabb ivari blyege az immatur egyedeknek.
Mozambiki csicsrke lhelye
A mozambiki csicsrke a Szahartl dlre szinte mindentt elfordul Afrikban. Kifejezetten a szraz szavanns terleteket kedveli, de elfordul erds vidkeken s mezgazdasgi terleteken is. Beteleptettk a Mauritiusra, Seychelle- s Hawaii szigetekre, valamint Puerto Rico-ba. A BirdLife International szerint a "Legkisebb Trds" Vrslists Kategrijba sorolhat mr 2004 ta (IUCN Red List Category: LC, Least Concern). Globlis elfordulsi terlete igen nagy, kzel 9500000km2. A teljes populci nagysga nincs felmrve, de felteheten igen nagy, mivel az elterjedsi terletn kznsges fajnak mondhat (Fry and Keith 2004). A populci nagysgnak vltozsi tendencija sincs felmrve, de felteheten nem kzelti meg az "IUCN Red List" ltal definilt cskkensi kritrium kszbszintjt (a cskkens tbb mint 30%, 10 ven vagy 3 genercin bell). Habr 1985 ta tbb, mint 2600000 vadon befogott madr van bejegyezve a nemzetkzi kereskedelemben (UNEP-WCMC CITES Trade Database, 2005 janur).
|
 |
Alfajok
S. m. mozambicus:
Alternatv latin nevek: S. m. ictera, Serinus icterus songeae, S. m. madaraszi, Serinus madaraszi, S. m. songeae, S. m. gertrudis, Fringilla mozambica, Fringilla ictera, Ochrospiza mozambica,
Elterjedsi terlete: Kenya s Mozambik kztti trsg
Jellemz kls jegyek: fejtet szrks mk-kk szn, a bajuszsv fekete
S. m. barbatus:
Alternatv latin nevek: S. m. pseudobarbatus, Serinus pseudobarbatus, Crithagra barbata
Alternatv angol nv: Uganda Yellow-fronted Canary
Elterjedsi terlete: Szudn s Kenya kztti trsg
Jellemz kls jegyek: a fejn nyoma sincs a szrke sznnek
S. m. caniceps:
Alternatv latin nevek: S. m. hartlaubii, Linaria caniceps, Crithagra hartlaubii
Alternatv angol nv: Senegal Yellow-fronted Canary
Elterjedsi terlete: Szenegl s Kamerun kztti trsg
Jellemz kls jegyek: a toj apr foltocskkbl ll nyaklnca vilgos szrke szn, a fejtet halvnyszrke szn
S. m. gommaensis:
Elterjedsi terlete: Etipia
S. m. granti:
Elterjedsi terlete: Mozambik s a Dl Afrikai Kztrsasg kztti trsg
Jellemz kls jegyek: a tojnak alig kivehet a nyaksvja, a hmnek vilgosszrke a bajuszsvja
S. m. grotei:
Alternatv latin nv: S. m. aurifrons
Alternatv angol nv: Sennar Yellow-fronted Canary
Elterjedsi terlete: Szudn s Etipia
Jellemz kls jegyek: a tojnak ketts nyakszalagja van, hm vilgossrga rajzolatot visel a fejn, a bajuszsv palaszrke
S. m. punctigula:
Alternatv angol nv: Cameroon Yellow-fronted Canary
Elterjedsi terlete: Kamerun
Jellemz kls jegyek: fehr ll s torok
S. m. samaliyae:
Alternatv latin nv: S. m. intensus
Elterjedsi terlete: Kong s Zambia kztti trsg
S. m. santhome
Alternatv angol nv: Sao Tome Yellow-fronted Canary
Elterjedsi terlete: Sao Tom szigete
Jellemz kls jegyek: a fejtet szrksbarna szn
S. m. tando
Alternatv angol nv: Angola Yellow-fronted Canary
Elterjedsi terlete: Kong s Angola kztti trsg
S. m. vansoni
Elterjedsi terlete: Angola, Nambia s Zambia ltal hatrolt trsg
Mozambiki csicsrke viselkedse
Mersz, lnk, energikus, kvncsi termszet madrkk a mozambiki csicsrkk. Gyors rptk, j manverez kpessgk nagyobb volierben bontakozik ki. Kapcsolattart hangjuk egy rvid "csip", nha dupln "csip-csip". leters neke ltalban magas hangokbl ll dallamok fzre, melyet gyakran kanrira emlkeztet trillk is tarktjk. Legalbb tz-tizenkt motvumot fedeztem fel madaraim ntjban. Van kztk, pldul hvogat, vlaszol, terletbirtokl s termszetesen udvarl motvum is. ltalban csak a hm nekesmadarak nekelnek, de a mozambiki csicsrke tojk a beszdesebb fehrnpek kz tartoznak, de a repertorjuk csak egy-kt motvumbl ll. Przsi idszakban sokkal intenzvebben nekelnek az udvarl lovagok, mint az egyedl tartott magnyos hmek, akik viszont szinte egsz vben folyamatosan nekelgetnek.
Nem javasolt tbb pr elhelyezse egy lgtrben. Esetleg bksebb dszpintyflkkel (zebrapinty, sirlyka stb.) sszezrhat; pintyflkkel (kanri, szrke csicsrke stb.) sszefrhetetlensg lphet fel, klnskppen kltsi szezonban. Ez nem csak a hmekre rtend, a tojk is kifejezetten agresszvakk vlhatnak ilyenkor. A termszetben kltsi idszakban prokban, familiris csoportokban lnek, tli idszakban nagyobb, 20-30 egyedbl ll csapatokban kborolnak. Fogsgban akr 15 vet is meglhetnek.
Tartsa
Alapveten knnyen, specilis ignyek nlkl tarthat, szvs, nem klnsebben knyes madarak ezek a mozambiki csicsrkk. Nagy mozgsignyk miatt az elhelyezsk tgasabb kalitkban, volierben javasolt. prilistl novemberig kerti rpdben is tarthat.
A mozambiki csicsrkk magev madarak, ami azt jelenti, hogy tpllkuk alapjt klnbz magvak jelentik (klesflk, fnymag, muharmag). Azonban a madarak ignyelnek ezeken kvl olajos magvakat is (ngermag, kender). Standard kanri s pinty magkeverk adhat nekik egy-egy arnyban sszekeverve szlesebb etettlkban tlalva, hogy jobban tudjanak a magok kzt vlogatni. Ezt rdemes kiegszteni mg egy kis kendermaggal s ngermaggal (ezekkel csnjn kell bnni, mert szinte habzsoljk s mivel ezek olajos magvak, knnyen elhzhatnak tle a madaraink), muharmaggal valamint egy kis tkezsi mkkal. A frts klest is nagyon szeretik. Kapjanak mg alma-, kgyuborka szeletet, des paprikacsumt, salta-, tykhr-, gyermeklncf levelet. A klnbz gaznvnyek bugiban lv flrett magokat is nagyon kedvelik (pl.: tifvek, disznparj stb.). A tojsos lgyelesg is nlklzhetetlen a vltozatos tpllsukhoz, amely ltalban ftt tojsbl s egzts granullt lgyelesgbl ll egy kis mzzel s szpiareszelkkel megfszerezve. A csrztatott pintymagkeverket is elszeretettel fogyasztjk.
Tenysztse
Tenysztskhz elszr is termszetesen nlklzhetetlen egy sszehangolt 1-6 ves pr. Ez azt jelenti, hogy azonos vszakban jttek a vilgra, gy azonos ritmusban ketyeg a biolgiai rjuk. n speciel jobban kedvelem a hazai termszetes viszonylatokhoz igazodott csicsrke tenysz-szezont (prilis-augusztus), de az csak olyan domesztikldott egyedeknl lehetsges, amelyek mr tlltak erre a ciklusra, mert a termszetes krlmnyek kztt Afrikban a szeptembertl mrciusig terjed idszakban kltenek. A termszetben nyitott fszekben kltenek a mozambiki csicsrkk. A fszket a hm s a toj egyarnt ptik. ltalban 3-4 tojsbl ll egy fszekalj. Az inkubcis id 13-14 nap. A fszket a toj li, de a fikanevelsbe a hm is aktvan kiveszi a rszt. A fikk 17-20 napos korukban hagyjk el a fszket. Ezutn mg krlbell kt htig etetik a szlk ket, de ezalatt mr rlpnek az nllsods tjra. Mestersges krlmnyek kztt a kevs fszekanyaggal elblelt, nyitott kanri fszekkosarakat elszeretettel ignybe veszik. Fszekanyagknt fsznt s kis paprvatta- vagy paprzsebkend darabkkat knlhatunk fel nekik s nmi lszrt. A kltsi idszak kezdetn gyakrabban kapjanak tojsos lgyelesget, zldelesget s csrztatott magokat. A tojsrakshoz elengedhetetlen a szpiavz, a fikanevelshez pedig a lisztkukacok, amelyekbl naponta tbb mint egy tucatot is elfogyaszthatnak.
Forrs: IDRE.hu |